Puterea vrea din nou o reducere a cheltuielilor bugetare, iar printre măsurile gândite sunt unele care nu au dat roade deloc în ultimii doi ani, printre care interzicerea cumulului pensie-salariu de la stat sau diminuarea sporurilor.
Liderii Coaliției vor iar prudență, după ce au girat dezmățul bugetar FOTO Inquam Photos
Guvernul Ciucă a ajuns să aibă un record propriu de bugetari în instituții publice exact într-o perioadă în care fusese decisă înghețarea angajărilor la stat, adică în noiembrie 2022.
În iunie 2022, luna când a fost dată ordonanța de urgență pentru înghețarea organizării de concursuri pentru angajări la stat, numărul total era 1.269.712 de persoane. În august, numărul posturilor ocupate la stat ajunsese la 1.254.295. Prin urmare, conducătorii instituțiilor „au recuperat” din plin la capitolul angajări, dacă ne raportăm la acest reper temporal, august 2022, față de noiembrie 2022, adică 1.280.003 persoane. Conform statisticii date publicității vineri, la stat erau ocupate la nivelul lunii februarie 1.276.84 persoane.
Tema interzicerii cumulării pensiei cu salariul de la stat
Marcel Ciolacu și Adrian Câciu au ridicat și tema interzicerii cumulării pensiei cu salariul de la stat, fiind vizați mai ales cei pensionați anticipat,
» Citește continuarea pe pagina autorului


