News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Crimă la Spitalul de Psihiatrie din Gura Ocniţe, judeţul Dâmboviţa. O pacientă a strâns-o de gât pe o altă pacientă

Poliția din Dâmbovița a fost sesizată sâmbătă în urma că unui conflict spontan, produs pe holul Spitalului de Psihiatrie Gura Oniței. O femeie a strâns-o cu mâinile de gât pe o altă femeie, provocându-i decesul.

Ambele persoane suferă de afecțiuni psihice, fiind internate în spitalul respectiv. 

Claudiu Dumitrescu, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişt de care aparţine spitalul de la Gura Ocniţei, a declarat pentru News.ro, că bolnava care a atacat şi omorât o altă pacientă era diagnosticată cu o afecţiune cronică psihică, dar că aceasta nu necesita, conform diagnosticului, „supraveghere strictă”.

„Este un eveniment nedorit care se poate întâmpla, din păcate, într-un spital de psihiatrie. Una dintre paciente, care nu presupunea o supraveghere strictă, brusc s-a decompensat şi a agresat, sugrumând o pacientă. Din păcate, acest eveniment s-a soldat cu decesul femeii sugrumate. Din păcate, un astfel de eveniment se poate întâmpla oriunde într-un spital de psihiatrie”, a declarat Claudiu Dumitrescu.

  

Acesta a precizat că, în paralel cu ancheta judiciară, la nivelul spitalului a fost deschisă o anchetă internă, care va fi finalizată luni.  Întrebat dacă secţiile de psihiatrie de la Gura Ocniţei se confruntă cu problema lisei de personal, managerul SJU Târgovişte a răspuns: „deficit de person

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Raport/ Cât interes acordă primarii proiectelor propuse de cetățeni: Numai 13 din 40 reședințe de județ au aplicat programul de finanțare de la buget

Redacția

Portugalia, calificată în optimi după 2-0 cu Uruguay, la turneul final din Qatar

Redacția

Studiile confirmă că oamenii bogați sunt mai egoiști

Redacția
Încarcă...