RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

Consiliul Județean dublează de anul viitor bursele de excelență acordate elevilor și profesorilor din Iași

Consiliul Județean Iași a adoptat ieri, cu unanimitate de voturi, proiectul prin care bursele și stimulentele financiare pentru elevii premiați la olimpiade și concursuri, dar și pentru profesorii îndrumători, vor fi dublate începând cu anul 2026.

Vești bune pentru elevii și profesorii din Iași: bursele de excelență se dublează de anul viitor. Consiliul Județean Iași a adoptat ieri, cu unanimitate de voturi, proiectul prin care bursele și stimulentele financiare pentru elevii premiați la olimpiade și concursuri, dar și pentru profesorii îndrumători, vor fi dublate începând cu anul 2026.

Concret, este vorba de proiectul privind modificarea Hotărârii Consiliului Județean Iași nr. 112/29.05.2019 pentru aprobarea Regulamentului privind acordarea de stimulente financiare elevilor din învățământul preuniversitar din județul Iași, care au obținut premii/distincții/medalii la competiții școlare județene, naționale și internaționale, acțiunile sportive internaționale și naționale oficiale, precum și cadrelor didactice care s-au ocupat de pregătirea acestora.

În cadrul ședinței, președintele CJ Iași, Costel Alexe, le-a mulțumit consilierilor pentru sprijinul acordat și pentru faptul că au reușit să pună pe hârtie un proiect care susține excelența în educație. În intervenția sa, acesta a subliniat că măsura este un gest de recunoaștere al efortului și devotamentului elevilor și profesorilor ieșeni: „Cred că este un gest de recunoaștere al efortului și devotamentului și, mai ales, a faptului că vor face în așa fel încât, dincolo de creșterea lor profesională și educațională, să reprezinte cu cinste Iașul.

  

Astfel, pentru anul 2026, premiile vor crește de la 800 la 1.600 de lei pentru medalia de aur sau câștigătorii locului I, de la 700 la 1.400 pentru argint sau câștigătorii locului II, de la 600 la 1.200 pentru bronz sau câștigătorii locului III, iar mențiunile speciale și olimpiadele județene vor fi recompensate cu 1.000 de lei. Profesorii îndrumători vor primi la rândul lor 1.200 de lei pentru distincţiile obţinute de către elevul/elevii săi la olimpiadele judeţene şcolare (locul I), olimpiadele judeţene şcolare, olimpiadele naţionale şcolare şi concursurile naţionale şcolare, organizate de către Ministerul Educaţiei Naţionale, olimpiadele şi concursurile şcolare internaţionale desfăşurate în România şi în străinătate la care participă elevi români, acţiunile sportive internaţionale şi naţionale oficiale.

Stimulentele financiare vor fi acordate atât prin Inspectoratul Școlar Județean Iași, în cadrul Galei Excelenței în Educație organizată anual în parteneriat cu Consiliul Județean și Primăria Municipiului Iași, unde sunt premiați elevii cu rezultate la olimpiade și concursuri naționale și internaționale, cât și direct de către Consiliul Județean Iași, în cadrul evenimentelor speciale dedicate susținerii excelenței, pentru elevii aflați în servicii sociale sau școli speciale din subordinea instituției, precum și pentru profesorii lor îndrumători.

SURSA ziaruldeiasi.ro

Related posts

Admitere școala de poliție 2019. MAI anunță 2.800 de locuri libere la Poliție, Frontieră și Jandarmerie

Redacția

Școlile nu se închid în funcție de rata de infectare, ci în funcție de cazurile apărute

Redacția

IAȘI: „Serile bobocilor” organizate diferit la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”

Redacția
Încarcă...