RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Cinci jurnalişti care lucrează pentru presa independentă au fost arestaţi în Rusia. Unul dintre ei a fost bătut şi ameninţat cu violenţe sexuale de către poliţişti

Cinci jurnalişti care lucrau pentru presa independentă au fost arestaţi miercuri seara şi joi în Rusia, unde represiunea împotriva oricărei provocări la adresa guvernului este în plină desfăşurare, relatează AFP, citată de News.ro.

În cursul nopţii, poliţia i-a arestat pe Ekaterina Anikievici de la SOTAvision şi pe Konstantin Jarov de la RusNews, a anunţat ONG-ul OVD-Info, specializat în monitorizarea represiunii libertăţilor din Rusia. Jarov a fost bătut şi ameninţat cu violenţe sexuale de către poliţişti, potrivit unui martor citat de organizaţie.

„M-au lovit cu picioarele, mi-au pus un picior pe cap, mi-au răsucit degetele şi au râs de mine când am încercat să mă ridic”, a povestit Jarov, citat de organizaţia media RusNews. El a spus că a suferit o rană la cap, escoriaţii, degete dislocate şi entorse.

Potrivit acestuia, violenţele au fost provocate de filmarea în apropierea locuinţei unei alte jurnaliste, Antonina Favorskaia de la SOTAvision, care a fost arestată miercuri seară imediat după ce a fost eliberată după 10 zile de detenţie administrativă pentru nesupunere faţă de poliţie.

  

Apartamentul acestei jurnaliste a fost percheziţionat miercuri seara, la fel ca şi cel al părinţilor ei, a declarat avocatul ei, Mihail Biriukov,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Hodor și Demetriade, elogii la adresa conducerii SRI pentru predarea arhivelor la CNSAS și deconspirarea Securității: Noi am reușit. Noi și SRI / Am aflat că actuala conducere a SRI are o formație democratică / Serviciul Român de Informații a înțeles că societatea are alte standarde

Redacția

Parlamentul rus va reglementa prin lege activitatea grupării Wagner

Redacția

Gunvor nu mai cumpără activele Lukoil din străinătate. SUA au transmis că nu vor aproba niciodată un acord cu „marioneta Kremlinului” / Ce se întâmplă cu rafinăria Petrotel şi benzinăriile Lukoil din România

Redacția
Încarcă...