News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Canada interzice importul de arme de mână pentru a încerca să limiteze violenţa provocată de arme de foc

Guvernul canadian a anunţat vineri că va interzice importul de arme de mână pentru a încerca să limiteze violenţa provocată de arme de foc în ţară, relatează AFP.

„Sunt mândru să anunţ că guvernul nostru a decis să interzică importul de arme de mână”, a anunţat Marco Mendicino, ministru al securităţii publice, în cadrul unui briefing de presă.

Este vorba despre o „interdicţie temporară” aplicată de la 19 august particularilor şi companiilor „până la intrarea în vigoare a unei interdicţii naţionale”, a precizat el într-un comunicat. Acest proiect de lege ar putea intra în vigoare în toamnă.

Aceste arme „nu au decât un singur scop, să ucidă oamenii”, a subliniat Mendicino, cu prilejul unei deplasări la Etobicoke, o suburbie a oraşului Toronto.

  

Grupul PolySeSouvient, care îi reprezintă pe supravieţuitorii şi familiile victimelor violenţei armate, a salutat o „măsură importantă şi inovatoare care va încetini incontestabil extinderea pieţei canadiene de arme de mână în aşteptarea adoptării proiectului de lege”.

În pofida măsurilor introduse de Ottawa pentru a încerca să reducă violenţa armată, experţii rămân sceptici în privinţa eficacităţii lor, atrăgând atenţia asupra contrabandei cu arme venite din SUA ca fiind adevărata problemă.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

SURSE De ce a admis CCR contestația împotriva candidaturii Dianei Șoșoacă: Conduită sistematică menită să afecteze fundamentele constituționale ale statului român – apartenența României la structurile euroatlantice

Redacția

Papa Francisc şi premierul Narendra Modi aşteptaţi la summitul G7 din Italia

Redacția

Rupturile din POT și SOS împiedică demersurile pentru suspendarea lui Nicușor Dan: câte semnături au, de fapt, suveraniștii

Redacția
Încarcă...