News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Aurescu anunţă o nouă misiune de Poliţie aeriană la care va participa Canada, din iulie. Câţi militari vor ajunge în România

„Am reiterat faptul că România consideră necesară accelerarea formării Grupului de Luptă din România (…) Salutăm faptul că se vor alătura mai mulţi aliaţi acestei structuri”, a declarat ministrul Bogdan Aurescu, luni, la finalul consultărilor cu ministrul de Externe din Canada, Mélanie Joly.  

Aurescu a precizat că Joly va vizita luni şi Baza de la Mihail Kogălniceanu, iar din iulie Canada va participa din nou la o misiune de Poliţie aeriană în teritoriul aerian al României.  

 „Mă bucur să constat acest gest puternic de solidaritate din partea Canadei”, a mai afirmat Aurescu.  

La rândul său, ministrul canadian a precizat că„”atacul asupra Ucrainei al preşedintelui Putin, care nu a avut nicio justificare, a pus foarte mulţi oameni în risc”.  

  

„Sprijinim şi poporul ucrainean care a arătat atât de mult curaj şi determinare (…) Am discutat eforturile noastre comune pentru NATO şi vom continua să trimitem trupe aliante pe Flancul Estic şi în România inclusiv. Canada are până la 950 de forţe armate în Europa”, a declarat Mélanie Joly, în aceeaşi conferinţă de presă.  

Aceasta a adăugat: „Noi ne concentrăm pe oprirea celei mai mari ameninţări asupra păcii mondiale”.  

Întrebată în ce va consta forţa militară a Canadei în România,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dispută PNL-UDMR. Cum pregătește Uniunea terenul pentru numirea a 20 de directori înainte de terminarea depunerii candidaturilor

Redacția

Contraofensiva Kievului în Lîman arată că Ucraina poate respinge forțele ruse – șeful NATO

Redacția

Facturi mai mari la gaze, din luna august 2024! Avertisment lansat de economistul Dumitru Chisăliță

Redacția
Încarcă...