News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Alegerile din România și Republica Moldova, amintite în rapoartele Meta și TikTok. Câte conturi false au fost eliminate

Compania Meta a publicat un raport privind dezinformarea, în care face referire și la alegerile prezidențiale din România care au fost anulate. Un raport similar a fost publicat și de platforma TikTok, care precizează că a blocat un număr uriaș conturi de spam și conturi false în țara noastră.

TikTok spune că blocat zeci de mii de conturi de spam și conturi false în România. FOTO Shutterstock

TikTok spune că blocat zeci de mii de conturi de spam și conturi false în România. FOTO Shutterstock

„Suntem încântați să vă prezentăm cel de-al cincilea raport al nostru în temeiul Codului de practici al UE privind dezinformarea 2022, care se bazează, de asemenea, pe activitatea noastră în cadrul Grupului operativ al Codului. Scopul acestui raport este de a furniza cele mai recente actualizări, din iulie până în decembrie 2024, privind modul în care Meta abordează dezinformarea și dezinformarea în Uniunea Europeană.”,arată raportul Meta (companie care deține Facebook, Instagram și Whatsapp), potrivit Transparency Center.

  

Meta precizează că a inclus în raport  actualizări pertinente care au avut loc după perioada de raportare, acolo unde a fost cazul.

„Am aliniat acest raport cu raportul post electoral al Meta, care acoperă alegerile legislative din Franța.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ofiţeri americani de rang înalt menţionează beneficiile prezenţei în Germania, în timp ce Trump amenință cu retragerea trupelor

Redacția

Cadavrele a patru ostatici răpiți de Hamas se aflau în tunelurile din Jabalia

Redacția

Nitratul de amoniu care a explodat în Beirut ar fi fost transportat, în 2014, de nava unui rus sub pavilion moldovenesc

Redacția
Încarcă...