
De Ziua Internațională a Educației, celebrată anual la data de 5 octombrie, școlile au marcat această sărbătoare prin activități diverse.
Elevii de la Colegiul Tehnic CF „Unirea” și-au arătat aprecierea față de dascălii lor printr-un gest simplu. Le-au dăruit acestora un măr roșu și le-au rostit un „La mulți ani!”.
„De Ziua Internațională a Educației și a Profesorului
Ne amintim cu drag de clipele de început, de fiecare toamnă care a trecut prin noi, ca elevi.
Acele momente le-am trăit umăr la umăr, alături de dascălii noștri.
Când eram mici, ne era drag învățătorul, îl prețuiam, îl adoram…Mărul cel mai roșu, cel mai bine lustruit, doar acel măr era pentru dascălul primar. Apoi timpul ne-a mai luat din parfumul acelor momente unice. Adolescența ne-a transformat… Poate ne-a făcut mai grăbiți, mai absenți.
Însă vin momente când micul elev se regăsește, fie și pentru o zi, în fiecare dintre noi.
Azi ne prețuim dascălii un pic mai mult decât într-o zi obișnuită și ne amintim cu drag de clipele de odinioară când, mici fiind, ne doream atât de mult să ne facem mari…
La mulți ani, dascăl drag ! La mulți ani tuturor dascălilor de pretutindeni, de ieri și de astăzi !
Vă prețuim și vă iubim, chiar dacă viața uneori ne transformă în mici ignoranți.
Azi, în ajun de ziua dumneavoastră, ne amintim…”, este postarea de pe pagina de Facebook a Colegiului „Unirea”.




La Liceul Teoretic „Miron Costin” a avut loc o dezbatere între profesori și elevi.
„Profesor mironist, elev mironist
Dezbatere dedicată Zilei Internaționale a Educației, organizată astăzi în liceul nostru împreună cu elevi din clasele a XI-a și a XII-a
Elevi și profesori au găsit astăzi răgazul să se oglindească unii în ochii celorlalți, să se analizeze obiectiv, într-o oră fără catalog, cu dorință de introspecție și dialog, într-o atmosferă destinsă și prietenoasă.
Ne-am început activitatea cu o “Pungă cu surprize”, un joc care ne-a destins și a anunțat ceea ce aveam să facem, să vorbim despre noi, despre ceea ce suntem, la catedră și în bănci, despre ceea ce facem și cum facem.
La finalul dezbaterii părerile concertate au fost că trebuie să fim inventivi, toleranți, empatici, răbdători, receptivi,deschiși spre nou, adaptabili, informați, digitalizați, și de o parte, și de cealaltă, că suntem o echipă sudată, cu o putere de analiză obiectivă menită să ne conducă spre rezultate optime”, potrivit postării de pe pagina de Facebook a Liceului „Miron Costin”.




Liceul Tehnologic „Mihai Busuioc” a primit oaspeți ce au contribuit la desfășurarea activităților ce au vizat educația pentru sănătate, rutieră, financiară, educație pentru mișcare și pentru petrecerea timpului liber.
„Toamna are o blândețe a ei aparte și o melancolie numai bună să te facă să privești în tine însuți. Deși aduce în prim planul vieților noastre capriciile naturii, acest anotimp are și motive de bucurie. Unul dintre acestea este “Ziua educației”, o zi plină de culoare, poveste și zâmbet…
Anul acesta, ca și în alți ani, s-au desfășurat activități specifice pentru a marca valoarea inestimabilă pe care educația o are pentru fiecare dintre noi. Elevii, coordonați de domnii profesori, au participat la activități organizate pe ateliere care au vizat mai multe tipuri de educație: educație pentru sănătate, educație rutieră, educație financiară, educație pentru mișcare și educație pentru petrecerea timpului liber.
Mulțumim reprezentanților Poliției Municipale Pașcani (Compartimentele: Poliția Rutieră și Poliția de Proximitate), precum și cadrelor medicale de la Clinica “Interdentis-Medicina pentru tine”, deoarece au dat curs invitației noastre și au făcut ca aceste activități să aibă un impact pozitiv în rândul elevilor.
Așa cum Confucius afirma
“Natura ne aseamănă, educația ne deosebește”- o educație de calitate reprezintă cheia unei reușite profesionale.”










