RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

8.15 incidența cazurilor pozitive cu Covid-19 la Pașcani. Aproape toate paturile destinate pacienților cu coronavirus ocupate

Incidența cazurilor de infectare cu coronavirus crește de la o zi la alta, și în Pașcani! Conform analizei privind incidența calculată pe ultimele 14 zile, astăzi în municipiul nostru aceasta este 8.15, cea mai mare de la începutul pandemiei. Varianta Omicron, care este foarte contagioasă, a dus la o explozie de cazuri.

Conform medicului Gheorghe Carp, purtător de cuvânt Spitalul Municipal de Urgență Pașcani, astăzi cele 7 paturi din ATI-covid, secție unde sunt internați pacienții cu forme grave de covid, sunt ocupate. Bolnavii au vârste cuprinse între 68 -91 de ani, cu boli asociate și sunt în stare gravă.

În această dimineață erau 15 pacienți în Compartimentul de Primiri Urgențe-izolator, cu test antigen pozitiv, și așteptau testarea pentru PCR.  

La Spitalul CF Pașcani, suport covid, sunt internate 20 de persoane, cu forme medii de covid. În total, la această unitate medicală sunt 31 de paturi pentru secția covid.

  

Autoritățile sanitare au transmis, astăzi, 31 ianuarie, bilanțul infectărilor cu SARS-CoV-2 din ultimele 24 de ore, la nivel național. Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 31 ianuarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 20.131 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 41 decese. Nu sunt raportate decese anterioare.

Related posts

Masca ar trebui purtată în continuare în spații aglomerate închise

Redacția

Pașcani: 894 de persoane imunizate în 16 zile

Oana

Medic: “Este mai ușor să crezi în conspirații decât să te speli. Morţii sunt reali”

Redacția
Încarcă...