Din luna septembrie a anului trecut, Societatea de Salubritate a primit sarcina de ridicare a câinilor comunitari de pe raza municipiului Pașcani prin Serviciul de Ecarisaj.
În perioada septembrie 2013 – ianuarie 2014, angajații societății au prins și dus la padoc un număr de 331 de maidanezi. Mai apoi a venit legea eutanasierii câinilor, însă la Pașcani nu s-a ajuns până aici, mulțumită unei Asociații pentru Protecția Animalelor din Franța care a adoptat anul trecut din padocul din municipiu un număr de 155 de câini.
Aceeași Asociație va trimite zilele următoare la Pașcani un reprezentant de la București care va mai ridica din padoc încă 20 de câini.
Menționăm că Serviciul de Ecarisaj continuă prinderea patrupedelor fără stăpân, iar în momentul de față în padocul pășcănean sunt un număr de 80 de câini, capacitatea acestuia fiind de 100.
Citește și {loadposition articlescategoryload} – Shortcut


