News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Zelenski: Vreau ca Putin să-şi petreacă restul vieţii într-o pivniţă cu o găleată în loc de toaletă

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, spune că ar vrea ca Vladimir Putin să își petreacă restul vieții închis într-o pivniță, cu o găleată în loc de toaletă. El a făcut aceste declarații luni, când a vizitat un sat ucrainean eliberat de forțele ruse în urmă cu un an şi unde, conform oficialilor ucraineni, mare parte dintre localnici au fost sechestraţi de soldaţii ruşi într-o pivniţă, scrie AFP.

Volodimir ZelenskiFoto: Efrem Lukatsky / AP / Profimedia

Potrivit lui Zelenski, 11 persoane au murit în subsolul unei şcoli cu un spaţiu de mai puţin de 200 de metri pătrați, unde 367 din cei aproximativ 400 de locuitori ai satului Iahidne din nordul Ucrainei au fost închişi timp de 27 de zile, în martie 2022.

  
  • „Toţi aceşti oameni stăteau într-un întuneric total, aşteptând revenirea ucrainenilor.
  • Ei au scris pe ziduri numele celor care au murit şi datele, pentru a nu-i uita.
  • Şi copiii au inscripţionat cuvintele imnului ucrainean”, a afirmat Zelenski în timpul unei ceremonii în acel sat din regiunea Cernigov, unde a fost însoţit de vicecancelarul german Robert Habeck.
  • „După ce am văzut asta, vreau ca preşedintele rus să-şi petreacă restul vieţii într-o pivniţă cu o găleată în loc de toaletă”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins Universitatea Cluj, obținând Cupa României pentru a doua oară consecutiv

Redacția

China plănuiește să construiască un uriaș sistem solar în spațiu

Redacția

Surse: Toni Greblă e susținut de PSD pentru șefia Autorității Electorale Permanente, instituția care organizează alegeri și gestionează banii pentru partide

Redacția
Încarcă...