News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Zelenski: Trump trăiește „într-un spațiu al dezinformării rusești” iar Rusia este condusă de “mincinoși patologici”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că omologul său american trăiește „într-un spațiu al dezinformării rusești”, a doua zi după criticile tăioase ale lui Donald Trump care au reluat retorica Kremlinului, pe fondul apropierii dintre Rusia și Statele Unite, transmite agenția AFP, citată de boursorama.com.

Această dispută verbală are loc în timp ce trimisul președintelui american pentru Ucraina, Keith Kellogg, a sosit miercuri la Kiev cu intenția de a „asculta preocupările” ucrainenilor.

Aceasta a provocat temeri privind o ruptură între Kiev și Washington, într-un moment în care Statele Unite au început discuții directe cu Moscova, șefii diplomațiilor celor două puteri întâlnindu-se marți în Arabia Saudită pentru prima dată de la începutul războiului.

Ei au convenit în special să negocieze cu privire la Ucraina, fără a invita Kievul sau europenii, care se tem acum de un acord pe la spatele lor și împotriva intereselor lor.

  

„Președintele Trump, pe care îl respectăm foarte mult (…) din păcate, trăiește în acest spațiu al dezinformării”, a declarat Zelenski în cadrul unei conferințe de presă la Kiev, susținând că această “dezinformare” “vine din Rusia”.

„Nu trebuie să uităm niciodată că Rusia este condusă de mincinoși patologici – nu putem avea încredere în ei și trebuie să facem presiuni asupra lor.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Alfred Simonis îi cere lui Piedone să facă ”un exit” din cursa electorală: ”Nu poate câștiga alegerile”

Redacția

Regele Abdullah al Iordaniei: Strămutarea forţată a palestinienilor ar fi o crimă de război / Liderii arabi prezenţi sâmbătă la Cairo au condamnat bombardamentele Israelului asupra Gaza, din ultimele două săptămâni

Redacția

Noul sedan Kia K4: debut în 21 martie

Redacția
Încarcă...