News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Zece cetăţeni sirieni – depistaţi când încercau să treacă ilegal frontiera pe la PTF Vama Veche / Șofer turc, mașină înmatriculată în Bulgaria

Sursa foto: Poliția de Frontieră

Zece cetăţeni sirieni care au încercat să treacă ilegal frontiera din Bulgaria în România au fost depistaţi, joi, la Punctul de Trecere a Frontierei Vama Veche, de poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă în cooperare cu autorităţile de frontieră bulgare, transmite Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei de Frontieră, cetăţenii sirieni au încercat să treacă ilegal frontiera ascunşi în compartimentul de marfă al unei autoutilitare.

  

„În data de 15,08.2024, în Punctul de Trecere a Frontierei Vama Veche, s-a prezentat la control un cetăţean turc care conducea o autoutilitară înmatriculată în Bulgaria. În urma verificărilor efectuate, echipa comună de control formată din poliţiştii de frontieră români şi bulgari a descoperit, ascunşi într-un locaş special amenajat în compartimentul marfă, zece cetăţeni străini. Cu ocazia verificărilor, lucrătorii noştri au stabilit că sunt cetăţeni din Siria”, potrivit sursei citate.

Ca urmare a celor constatate, persoanele respective au fost preluate, în baza Acordului de readmisie între România şi Republica Bulgaria, de către autorităţile de frontieră din Bulgaria iar poliţi

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

57.000 de români cer redeschiderea “Dosarului 10 august”

Redacția

Ministrul saudit al Energiei: Ultimele reduceri ale producţiei de petrol arată unitatea dintre Arabia Saudită şi Rusia

Redacția

A murit marele antrenor de fotbal Sven-Göran Eriksson. Avea 76 de ani

Redacția
Încarcă...