News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

VIDEO George Simion și partidul extremist AUR ventilează teoriile conspirației despre ”orașul de 15 minute”, mâncatul gândacilor și ”închisoarea copiilor”, într-un protest în fața Comisiei Europene: ”Se pregătesc ultimele tunuri împotriva României!”

George Simion și simpatizanți sau membri ai partidului extremist AUR au protestat, miercuri seară, la Bruxelles, în fața Comisiei Europene. Simion și cei câțiva zeci de manifestanți au strigat lozinci în ritmul scandării sloganurilor de pe stadioane. Câteva dintre acestea: ”Ajunge, ajunge umilința!”, ”Apărăm România”, ”Veniți să ridicăm glasul”.

George Simion a făcut live pe Facebook un sfert de oră, timp în care a ventilat mai multe teorii ale conspirației, inclusiv cea mai recentă răspândită în spațiul public ”orașul de 15 minute”. Teoria susține că rezidenții unui cartier sunt limitați la zona respectivă și vor fi obligați să aibă un permis pentru a circula în alte cartiere (pornind de la un proiect de organizare eficientă a orașelor pentru călătorii zilnice scurte, pentru a reduce poluarea).

De fapt, pentru reducerea poluării, oamenii ar trebui să fie ajutați să ajungă cât mai repede unde au nevoie zilnic, fie că este la școală, magazin, piață sau medic ori serviciu. Pentru ca acest lucru să fie posibil, administrațiile locale ar trebui să asigure infrastructura necesară, iar cartierele noi să fie construite după acest model.

sursa foto: Captură video

  

În România există un proiect de lege în acest sens pe care parlamentarii urmează să îl voteze sau nu.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dispută PNL-UDMR pe tema sesizării CNCD în cazul declaraţiilor lui Viktor Orban

Redacția

Europarlamentarul Corina Creţu îşi anunţă demisia din partidul lui Victor Ponta: Colaborarea PRO România – AUR, o decizie greșită. Nu o pot gira

Redacția

Ministerul rus al apărării confirmă: Rusia e responsabilă pentru atacul de la Odesa

Redacția
Încarcă...