News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ursula von der Leyen vrea ca Uniunea Europeană să achiziţioneze muniţii în comun, cum a făcut şi cu vaccinul pentru COVID-19

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a afirmat sâmbătă că Uniunea Europeană ar trebui să procedeze pentru achiziţiile de muniţii la fel cum a procedat pentru vaccinul împotriva coronavirusului, transmite Reuters, citată de Agerpres.

La Conferinţa de Securitate de la Munchen, şefa executivului european a sugerat că producţia industriei de apărare se poate amplifica şi accelera dacă statele membre ale UE îşi unesc forţele. „Ne-am putea gândi, de exemplu, la contracte de achiziţii în avans, care dau industriei de apărare posibiltatea de a investi acum în linii de producţie, pentru a fi mai rapide şi pentru a creşte cantităţile pe care le pot livra”, a spus ea.

Von der Leyen a subliniat că Uniunea nu poate aştepta luni şi ani de zile pentru a-şi reface stocurile mi

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Cel puţin şapte ofiţeri de poliţie au fost ucişi într-un atac cu bombă şi arme în nordul Irakului

Redacția

Putin susține că flota rusă urmează să fie dotată cu o nouă rachetă de croazieră hipersonică de tip Zircon

Redacția

Cele mai mari amenzi primite de furnizorii de telefonie și cablu / Ce nereguli au fost găsite la Vodafone, Digi, Orange

Redacția
Încarcă...