News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ungurii de la MVM, acord pentru achiziția E.ON Energie România / Burduja: Vom analiza tranzacția și vom proteja interesul național

Compania MVM din Ungaria a ajuns la un acord cu nemții de la E.ON privind preluarea diviziei de furnizare a E.ON România, potrivit unui comunicat semnat de cele două companii. Ministerul Energiei susține că tranzacția va fi atent analizată, iar aspectele legate de securitatea energetică a țării sunt prioritare. Se vor analiza structura complexă a relațiilor comerciale și sursele de capitalizare ale MVM, inclusiv fluxurile de capital ale companiei maghiare, mai ales cele din afara Uniunii Europene.

HotNews.ro a publicat în premieră, încă din luna mai, faptul că MVM se afla pe lista celor care doreau să achiziționeze E.ON furnizare, alături de Romgaz și OMV Petrom.

Conform acordului, MVM va achiziționa participația de 68% a E.ON la E.ON Energie România și cota sa de 98% în E.ON Asist Complet.

Potrivit unor surse din sector, valoarea tranzacției este de circa 200 de milioane de euro.

  

E.ON Energie România este unul dintre cei mai mari furnizori de gaze și electricitate din România, cu aproximativ 3,4 milioane de clienți. E.ON Assist Complet este un serviciu regional al companiei care furnizează infrastructurii de energie aferentă instalării și întreținerii servicii.

Tranzacția care face obiectul aprobărilor necesare este de așteptat să se încheie în prima jumătate a anului 2025.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Nicușor Dan, despre implicarea Rusiei în alegeri: „Ne mai trebuie câteva luni. Când am imaginea completă voi ieși public”

Redacția

Un pilot ucrainean spune care ar fi arma chiar mai utilă Ucrainei decât avioanele de luptă

Redacția

Un necunoscut a plătit suma record de 19 milioane de dolari pentru un prânz de caritate cu miliardarul Warren Buffett

Redacția
Încarcă...