Într-o societate tot mai digitalizată, nu este de mirare că cei mai mulți dintre noi întâmpină dificultăți atunci când vine vorba de birocrația modernă. Sebastian Feraru, președintele Alianței pentru Uniunea Rromilor din Iași (AURr), spune că aproape zilnic este contactat de rromi din alianță, care îi cer ajutor în diverse probleme birocratice, relatează Ziarul de Iași.
„Cred că în fiecare zi sunt probleme cu birocrația, pe la Direcția de Evidență a persoanelor, cu bonul, cu programările online. Cei mai tineri se mai descurcă, dar bunicuța de la țară, nu prea. Se duce acolo, ia un număr de ordine și, dacă nu este atentă și ratează, degeaba se mai duce la ghișeu. E dificil cu toate schimbările digitale”, a declarat Sebastian Feraru.
Astfel, de cele mai multe ori, președintele Sebastian Feraru îi însoțește personal pe cei care au nevoie de sprijin, oferindu-le consiliere și ghidaj pentru a naviga prin labirintul procedurilor administrative.
„Sunt multe de rezolvat, dar le facem față. Le rezolvăm noi cumva până la urmă. Eu tot ce fac, fac din suflet, pentru că sunt mândru de etnia mea. Fac ca un voluntariat. Merg cu ei personal și îi ajut, stau acolo lângă ei,
» Citește continuarea pe pagina autorului


