Kirilo Budanov, șeful Serviciului de informații militare al Ucrainei (GUR), speră că Canada va putea ceda Ucrainei zeci de mii de rachete care urmează să fie distruse la una dintre bazele militare ale țării, potrivit Global News și Kyiv Independent.

Rachete CRV7 lansate dintr-un elicopter ApacheFoto: Lcpl. James Marchetti / Zuma Press / Profimedia
Peste 83.000 de rachete de atac la sol CRV7 sunt stocate la Depozitul de muniții al forțelor canadiene Dundurn, la sud de Saskatoon. Canada nu le mai are în serviciu și a selectat o firmă privată pentru distrugerea rachetelor.
Budanov a declarat pentru Global News că donarea rachetelor va ajuta Ucraina să se lupte cu forțele rusești și îi va scuti pe contribuabilii canadieni de costurile de distrugere a acestora.
Potrivit șefului serviciilor de informații, rachetele CRV7 ar urma să fie utilizate pe elicoptere de atac ucrainene și pe lansatoare terestre pentru a lovi tancurile și artileria rusească.
Ucraina s-a angajat în discuții cu Canada pe această temă, dar încă așteaptă o decizie.
Ar putea exista o problemă
Partidul Conservator din opoziția canadiană a cerut guvernului să trimită rachetele scoase din uz Ucrainei în loc să le distrugă,
» Citește continuarea pe pagina autorului


