News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Trump, la un pas de a scăpa de toate dosarele penale

donald trump, fost presedinte american, sua, statele unite, republican, alegeri prezidentiale sua 2024

Sursa foto: Kevin Dietsch / Getty images / Profimedia

Tacticile juridice de amânare folosite de avocații lui Donald Trump i-au adus republicanului încă o amânare, de data aceasta în cazul său penal din New York, scrie BBC.

Atât procurorii, cât și avocații lui Trump au convins un judecător că au nevoie de mai mult timp pentru a evalua „circumstanțele fără precedent” înainte de a se lua o decizie cu privire la sentința sa.

  

Realegerea lui Trump a schimbat totul pentru bătăliile sale juridice. Este aproape garantat că cele două urmăriri penale federale ale sale se vor încheia odată cu preluarea președinției – și a controlului asupra Departamentului de Justiție al SUA. Cazul său de interferență electorală din Georgia va fi suspendat până când va ieși din funcție – în 2029.

Acum, el ar putea fi cu un pas mai aproape de a scăpa de singurul caz care a ajuns în fața unui juriu.

Chiar și procurorii din Manhattan care au formulat acuzațiile au recunoscut că au nevoie de timp pentru a-și stabili următorii pași; aceștia i-au cerut judecătorului Juan Merchan să își prezinte punctul de vedere până la 19 noiembrie.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cea mai veche dovadă a prezenţei creştinismului pe teritoriul Bulgariei, descoperită la Debelt: o amuletă din argint

Redacția

Aproape 30.000 de cetăţeni ucraineni au intrat în România luni, în scădere cu 12,7 % faţă de ziua precedentă/ Peste 26.000 au ieşit din ţară

Redacția

UE ameninţă Nigerul cu suspendarea ajutorului financiar, în urma loviturii de stat

Redacția
Încarcă...