RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Regional

Stadiul lucrărilor pe cele trei loturi ale Autostrăzii Moldovei A7 Bacău-Pașcani (VIDEO)

Lucrările la autostrada A7, pe tronsonul Bacău–Pașcani, avansează, deși terasamentul a fost afectat de episoadele recente de vreme nefavorabilă. Constructorul este prezent în teren cu lucrări de stabilizare, taluzări, ranforsare cu geogrile și montarea saltelelor de balast.

Pe cele trei loturi, stadiul fizic al lucrărilor se apropie de 40%. Lotul 1, Săucești – Trifești (30,3 km), a atins 38,5% din execuție, Lotul 2, Trifești – Gherăești (18,99 km), înregistrează 35,7%, iar Lotul 3, Mircești – Pașcani (28,09 km), 36,2%.

Proiectul este realizat de Asociarea S.C. SPEDITION UMB S.R.L., S.C. SA&PE CONSTRUCT S.R.L. și S.C. TEHNOSTRADE S.R.L., cu contract semnat pe 15 februarie 2023, valoare cumulată de 4,66 miliarde lei (fără TVA) și durată de execuție de 30 luni. Finanțarea provine din fonduri europene, prin PNRR.

Related posts

Şoferii de TIR-uri pun în pericol podul peste Siret de la Şcheia (Foto)

Redacția

Șanse de angajare! AJOFM anunță 969  posturi vacante la nivelul județului Iași

Denisa Mădălina Pițel

Elevii de liceu, pregătiți pentru Bac de profesorii UAIC

Redacția
Încarcă...