RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Politică

Şoşoacă spune că a fost bătută de Scântei: „Îmi voi lua inclusiv permis de port-armă”

Senatoarea Diana Şoşoacă a anunțat că a depus plângere împotriva preşedintelui Comisiei juridice din Senat, Iulia Scântei, deoarece ar fi fost băută. „Îmi voi lua inclusiv permis de port-armă şi o să solicit pază non-stop”, a mai spus ea.

„În acest context îmi voi lua inclusiv permis de port-armă şi o să solicit pază non-stop, dacă inclusiv în Parlamentul României eşti bătut ca senator. România nu e stat de drept. În România s-a instaurat dictatura. Păi în Rusia e mai multă democraţie decât în România de o mie de ori. Şi în China e democraţie”, a spus Diana Şoşoacă.

Ea a mai spus că a depus plângere penală împotriva preşedintelui Comisiei juridice din Senat, Iulia Scântei, împotriva „senatorului care m-a lovit cu pumnul în piept” şi a doi angajaţi ai Senatului.

Marți, Diana Şoşoacă a provocat, din nou, un scandal în Parlament, după ce a intrat cu forţa în Comisia Juridică, unde a fost invitată pentru a fi audiată înainte de a fi sancţionată pentru comportamentul din Senat.

  

Scandalul a pornit după ce preşedintele comisiei i-a cerut senatoarei să poarte mască.

„Eu nu port porcăria aia de mască. Doamnă, am mască, da? Potrivit legii 55 nu se precizează ce mască trebuie să port. Nu faceţi spectacol cu mine aici şi vă rog să îmi arătaţi articolul din lege unde scrie cum arată o mască. Daţi-mi articolul care spune cum arată masca, să-mi acopere gura şi nasul?”, a spus ea.

Senatoarea a intrat cu forţa în sală, păzită de doi angajaţi ai Senatului, şi a susţinut că „s-a dat ordin să fiu bătută”.

Aflați amănunte de pe digi24.ro.

Related posts

Prim-Vicepreședintele PNL Iași, Lucian Rusu, apel către guvernul Ciucă de respectare a angajamentelor de dezvoltare a Iașului

Redacția

Un senator PNL pregăteşte o surpriză liceenilor: BAC la gramatică

Redacția

Fostul preot Pomohaci, printre primii beneficiari ai legii promulgate de Klaus Iohannis care îi scapă pe evazioniști de închisoare. De ce a cerut amendă în loc de un an cu suspendare

Redacția
Încarcă...