Sport

Sorana Cîrstea, calificată în turul al doilea la US Open

Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 29, cu 7-6 (5), 3-6, 6-0.

Meciul dintre Cîrstea (31 ani, 39 WTA) și Kudermetova (24 ani, 31 WTA) a durat puțin peste două ore (2 h 02 min).

În primul set, Cîrstea a fost condusă cu 3-1 şi 4-2, dar a reuşit să întoarcă scorul, ratând o minge de set la 5-4, pentru ca apoi să se impună în tiebreak, informează Agerpres.

În setul al doilea, diferenţa a fost făcută de un break reuşit de Kudermetova la 4-3 în favoarea sa. Setul decisiv a fost controlat total de Sorana, care s-a impus cu 6-0, în 25 de minute.

Românca a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli, iar Kudermetova 6 aşi şi 6 duble greşeli. Echilibru a existat şi la capitolul winners (30 Cîrstea, 31 Kudermetova), dar rusoaica a făcut mai multe erori neforţate (20-11).

Singurul duel direct anterior s-a încheiat cu victoria româncei, cu 6-1, 6-4, în 2015, în sferturi la Biarritz (ITF).