News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Siria dorește pacea cu Israelul cu o singură condiție, spune un congresman american pentru „Jerusalem Post” după o întrevedere cu liderul interimar al țării: „Siria trebuie să rămână un stat unificat și suveran”

„Ahmad al-Sharaa a declarat că este deschis la acordurile Abraham, care ar pune Siria în relații bune cu Israelul, cu alte țări din Orientul Mijlociu și, bineînțeles, cu Statele Unite”, a declarat Marlin Stutzman, reprezentant Republican din Indiana, pentru Jerusalem Post într-un interviu exclusiv.

Stutzman, împreună cu reprezentantul Republican din Florida, Cory Mills, s-au întâlnit recent cu președintele ingterimatr al Siriei la Damasc: „El a spus că, în mod evident, trebuie să existe negocieri și că trebuie luate măsuri”.

Stutzman a subliniat condițiile președintelui Siriei pentru normalizarea relațiilor cu Israelul – principala dintre acestea fiind aceea că Siria trebuie să rămână un stat unificat și suveran.

„Preocupările lui Sharaa sunt că țara Siria ar fi împărțită în regiuni. El nu dorește ca acest lucru să se întâmple”, a spus el. „A vrut să vadă țara Siria rămânând unificată. El a menționat, de asemenea, că trebuie abordată anexarea de către Israel a Înălțimilor Golan și că Israelul nu ar trebui să mai bombardeze Siria. Cred cu adevărat că este deschis la dialog”.

  

Stutzman și Mills au fost primii parlamentari americani care au vizitat Siria de la răsturnarea regimului Assad în decembrie 2024.

„În Damasc erau pancarte pe care scria „Make Syria Great Again” (Fă Siria măreață din nou).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

FOTO Klaus Iohannis a plecat de la Sibiu cu un avion de lux spre Coreea de Sud – BoardingPass

Redacția

În plină epidemie de fumat țigări electronice în rîndul adolescenților, premierul Ciolacu face o vizită la fabrica de țigări a multinaționalei Philip Morris

Redacția

Ministrul Energiei: „Cine a afirmat că suntem la un pas de blackout să se gândească mai bine”. Ce spune Burduja despre rolul centralelor eoliene

Redacția
Încarcă...