Alexandru Muraru afirmă, marţi seară, într-un comunicat de presă, că momentul 10 august este astăzi ceea ce au fost mineriadele pentru generaţia anilor 1990, el adăugând că, din păcate, “justiţia română a fost incapabilă să găsească vinovaţii de crime împotriva propriilor cetăţeni“.
“Generaţia noastră are datoria de a lupta pentru o Justiţie dreaptă, în care nimeni nu e mai presus de lege. Cei care am ieşit în stradă acum trei ani, cu familiile noastre, copiii noştri, am făcut-o cu speranţa că niciodată nu va trebui să trăim într-o societate unde cetăţenii sunt abuzaţi de statul care trebuie să îi apere, iar politicienii îşi amnistiază propriile fărădelegi. Rămân tulburătoare scenele din urmă cu trei ani când bastoanele, tunurile de apă şi gazele lacrimogene s-au năpustit asupra zecilor de mii de români care manifestau paşnic pentru apărarea independenţei justiţiei şi împotriva tentativelor de absolvire a unor politicieni corupţi“, a declarat şeful liberalilor ieşeni, Alexandru Muraru.
El consideră că este nevoie de o structură “dedicată” care să lucreze cu celeritate în documentarea faptelor din Piaţa Victoriei, în 10 august 2018.
“Dosarul 10 August, redeschis pe rolul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie trebuie urgentat, deoarece românilor care au fost lezaţi la comandă politică trebuie să li se facă dreptate,
» Citește continuarea pe pagina autorului


