Directoratul Romgaz susţine că vor fi efecte în lanţ dacă vor fi tăiate remunerațiile managerilor companiei. Potrivit unui scenariu prezentat de şefii companiei, reducerea indemnizaţiilor ar putea determina chiar punerea în pericol a proiectului Neptun Deep privind exploatarea gazelor din Marea Neagră. Aceştia fac referire la un proiect de lege privind managementul corporativ la companiile de stat, aprobat de Guvern pe 29 august, care prevede reducerea plafoanelor maximale în cazul remunerării conducerilor executive și a consiliilor de administrație.
Potrivit proiectului, indemnizaţiile lunare vor fi plafonate la maxim trei salarii medii brute, iar componenta variabilă va fi plafonată la maxim două salarii medii brute pe an, o singură dată pe an.
„În sectorul de petrol și gaze, aceste plafoane maximale atât pentru conducerea executivă, cât și pentru consiliul de administrație sunt total necompetitive, situându-se considerabil sub nivelul pe care companiile concurente (care nu sunt controlate de stat) le oferă”, se arată într-un document al membrilor Directoratului, publicat pe site-ul companiei.
„S-ar ajunge la situația paradoxală ca executivii să fie plătiţi cu mai puțin decât unii dintre directorii din subordine”
Reprezentanţii Directoratului susţin că „profesioniştii cu experienţă” nu vor mai putea fi menţinuţi pe funcţii cheie.
» Citește continuarea pe pagina autorului