RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Economie și afaceri

Sania lui Moș Crăciun va fi mai ușoară anul acesta fiindcă oamenii cumpără mai puține jucării

​Moş Crăciun ar putea să nu aibă prea multe de dăruit în acest an pentru că în Europa şi SUA consumatorii dau prioritate alimentelor şi produselor de uz casnic, susţin producătorii de jucării şi experţii din industrie consultaţi de Reuters, potrivit Agerpres.

Sanie de jucarieFoto: Evgeniya Trushkova / Dreamstime.com

Consumatorii din întreaga lume au dificultăţi în a face faţă inflaţiei ridicate şi creşterii economice anemice. Sezonul sărbătorilor, care începe cu Black Friday şi se încheie la finele lunii decembrie, ar urma să fie unul dur pentru retailerii care vând articole care nu sunt indispensabile, avertizează directorii de companii.

  

Jucării favorite precum păpuşile Barbie, figurinele Transformers şi maşinuţele Hot Wheels vor fi în continuare pe primele locuri pe lista dorinţelor copiilor, spune Loo Wee Teck, manager la Euromonitor International. Însă mulţi părinţi nu şi le pot permite în acest an, susţin experţii.

Cea mai bine vândută păpuşă Barbie de pe Amazon, modelul „Barbie Pop Reveal”, îi costă în prezent pe părinţii din Marea Britanie 19,99 lire sterline (24,89 dolari).

De asemenea, setul de maşinuţe Hot Wheels Scorpion costa 35 de lire sterline în 2020 dar acum se vinde pentru 60 de lire sterline pe site-ul Amazon.co.uk.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Marii producători de mezeluri: În septembrie voi lua 100% carne din import

Redacția

Măsură pentru stoparea furtului de fier vechi

Redacția

Organizaţia Internaţională a Muncii: Criza provocată de pandemie afectează salariile femeilor

Redacția
Încarcă...