RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Romii din România vor să fie recunoscuți oficial de India ca minoritate etnică din diaspora / „Vom trimite un ultimatum guvernului Indiei (…) Ne vom adresa unui tribunal internațional”

Dorin Cioabă, autoproclamatul „rege” internațional al romilor, candidează pentru un nou mandat la șefia executivă a Uniunii Internaționale a Romilor (UIR). Din această poziție anunță că  vrea recunoașterea minorității rome de către India, scrie Turnul Sfatului.

„Vom trimite un ultimatum guvernului Indiei, de a ne recunoaște ca națiune care trăiește în diasporă, iar dacă acest lucru nu-l fac, așa cum au promis de zeci de ani, ne vom adresa unui tribunal internațional, pentru că vrem să avem recunoaștere oficială: că suntem parte a poporului indian. Nu vrem să mergem în India, nu vrem să punem presiune pe Guvernul Indiei să ne ajute, dar vrem să avem o recunoaștere, să nu mai fim un popor al nimănui: românii ne spun că nu suntem ai lor, englezii – că nu suntem ai lor. Când suntem buni, toată lumea spune că suntem ai lor, când suntem răi, toată lume ne alungă”, a declarat Dorin Cioabă.

Acum 6 ani, ministrul de externe al Indiei declara că romii sunt „copiii Indiei” și că este necesară documentarea a aproximativ 20 de milioane

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență: Zece drumuri naţionale şi 37 judeţene sunt blocate din cauza zăpezii

Redacția

Particulele ușoare de materie întunecată din apropierea centrului galactic ar putea explica trei mistere fizice deodată

Redacția

Mircea Fechet critică declarațiile șefei CSM despre pensia „prea mică” de 11.000 de lei : „Realitate paralelă, construită pe aroganță, inconștiență și misecuvenism”

Redacția
Încarcă...