News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României au crescut la 65,8 miliarde de euro, la finele lunii ianuarie 2026

Rezervele valutare la Banca Naţională a României au urcat, la 31 ianuarie 2026, la nivelul de 65,812 miliarde de euro, de la 64,800 miliarde de euro la 31 decembrie 2025, a anunţat luni banca centrală, printr-un comunicat, transmite Agerpres.

„În cursul lunii au avut loc următoarele operaţiuni: intrări de 4.796 milioane euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor; alimentarea contului Comisiei Europene şi altele; ieşiri de 3.784 milioane euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută şi altele”, se arată în comunicatul BNR.

Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone iar în condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 14,221 miliarde de euro.

Astfel, reze…

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Michel Platini a refuzat invitaţia lui Macron de a asista la finala Argentina – Franţa / Michel Platini ar fi refuzat pentru că nu doreşte să-i întâlnească pe membrii FIFA, după ce a fost acuzat de corupție

Redacția

Dramă cumplită într-o familie din Suceava. Fiul mort de COVID-19, părinții în stare gravă în spital. „Va fi singur!”

Redacția

O firmă de curățenie din Brașov s-a transformat în companie de consultanță pentru fonduri UE și a luat peste 1 milion EUR de la sute de antreprenori români. Pe listă apar patroni de cazinouri și oameni de afaceri cu experiență

Redacția
Încarcă...