
@ Fostul polițist Mihai Dediu, în prezent consilier județean PSD deține două vile @ În anul 2025 și-a cumpărat pe firmă, Aliseb Tours SRL o vilă în suprafață de 178 mp @ Problema este că în anul 2025, firma lui Dediu a raportat o pierdere de aproape 560.000 de lei și datorii de peste 2 milioane de lei iar Banca Transilvania i-a acordat un credit de 90.000 euro pentru a cumpăra această casă @ Povestea achiziționării unui apartament pe care Dediu l-a deținut până anul trecut este și mai controversată, vânzătoarea, o femeie de 73 de ani a ajuns în stradă iar presa vremii vorbea despre o înșelătorie
Rețeta îmbogățirii fostului polițist Mihai Dediu, ajuns mahăr în PSD Iași, începe să iasă la iveală: ANAF a constatat că el și soția sa, grefieră la Judecătoria Pașcani, au deținut 522.060 de lei pe care nu i-au declarat, iar în timp ce firma familiei a intrat în gaură cu peste jumătate de milion de lei, în patrimoniul acesteia a mai apărut o vilă, după ce în declarația de avere era deja trecută o altă proprietate. Astfel, în condițiile în care în anul 2025, firma lui Dediu a raportat o pierdere de aproape 560.000 de lei și datorii de peste 2 milioane de lei, Aliseb Tours SRL a cumpărat o vilă cu două niveluri, cu o suprafață utilă de 178 metri pătrați, în municipiul Pașcani, într-un complex rezidențial de pe Calea Sudului nr.16A. Interesant este că vila este ipotecată în favoarea Băncii Transilvania care a notat la Cartea Funciară o ipotecă în valoare de 90.000 euro. Firma lui Dediu a achitat un avans de 30.000 euro și a contractat creditul de 90.000 euro pentru a achita prețul integral de 120.000 euro. Prin urmare, firma era în gaură, bilanțul era pe roșu, dar pentru vilă s-au găsit bani de la bancă. Ce garanții miraculoase au convins Banca Transilvania să finanțeze o societate cu pierderi de aproape 560.000 de lei? Un simplu cetățean este luat la puricat din cap până în picioare de ofițerii de credite ai acestei bănci și în foarte multe cazuri nu obțin împrumutul chiar dacă este vorba despre cupluri cu venituri stabile. Probabil că în cazul politicienilor, în special al mahărilor din PSD criteriile de acordare a creditelor se schimbă nițel.
Povestea apartamentului, vânzătoare a ajuns cerșetoare
În ultima declarație de avere completată de Mihai Dediu mai apar un apartament în suprafață de 67 metri pătrați care ar fi fost cumpărat în anul 2003. Tranzacția prin care Dediu a cumpărat acest apartament de pe strada Moldovei nr.8 la blocul Z1 din Pașcani, a fost extrem de controversată la vremea respectivă, fiind luată în vizor și de presă. Astfel, vânzătoarea se numește Didina Bompa și avea 73 de ani în momentul în care s-ar fi încheiat tranzacția. Problema este că imediat după aceea, bătrâna a ajuns în stradă și cerșea, trăia din mila străinilor. Potrivit unor articole apărute în presă în perioada respectivă, Didina Bompa a murit în spitalul din Pașcani după ce a fost luată de ambulanță de pe stradă. Înainte să moară femeia le-a spus medicilor că deține într-o pungă suma de 15.000 lei. Antena 3 arăta la vremea respectivă că Didina Bompa ar fi ajuns în stradă după ce a fost înșelată. ‘’Nimeni nu ştie cum a strâns cerşetoarea Didina Bompa cele 150 de milioane de lei vechi. În ultimii ani a trăit din mila oamenilor pe străzile din Paşcani. Acum 4 ani, a rămas fără casă după ce a înşelat-o cineva’’, se arată în articolul de pe site-ul Antena 3 (vezi aici). Dediu a vândut apartamentul anul trecut cu suma de 60.000 euro. Tot potrivit declarației de avere Mihai Dediu mai deține o casă cu o suprafață utilă de 126 mp situată în localitatea Timișești, județul Neamț, nu departe de Pașcani. Casa a fost cumpărată în anul 2011 pe când Mihai Dediu era agent de poliție la Pașcani. Acesta s-a pensionat în anul 2015. Amintim că ANAF a constatat că fostul polițist, Mihai Dediu și soția lui, grefieră la Judecătoria Pașcani au deținut 522.060 de lei, bani pe care nu i-au declarat. Din acest motiv ANAF a sesizat Agenția Națională de Integritate pentru a verifica proveniența banilor. Mai multe detalii puteți citi în articolul repostat mai jos.
Averea nevăzută a unui mahăr din PSD Iași. Fost polițist, soția grefieră, ANAF a sesizat ANI


