RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Putin a blocat o importantă publicație britanică. Difuzează „informaţii inexacte despre operaţiunea militară specială”

Puterea de la Moscova a restricționat accesul la publicația britanică The Telegraph în urma solicitării procurorului general, a anunţat marţi agenţia de presă rusă Tass, citând informaţii furnizate de agenţia de reglementare a telecomunicaţiilor Roskomnadzor, relatează Reuters.

Site-ul ziarului britanic The Telegraph nu mai poate fi accesat din Rusia după ce autorităţile de la Moscova au constatat că ziarul a difuzat „informaţii inexacte despre operaţiunea militară specială desfăşurată de Forţele Armate ruse pe teritoriul Ucrainei”, a precizat Tass.

În urma declanșării războiului, Rusia a reprimat acoperirea mediatică a conflictului, blocând site-uri ale instituţiilor mass-media străine despre care Moscova consideră că au răspândit informaţii false privind campania sa militară.

Moscova numeşte războiul din Ucraina o „operaţiune militară specială” menită să protejeze de persecuţie populaţia rusofonă din Ucraina.

  

Kievul şi aliaţii săi susţin însă că este vorba doar despre un pretext pentru ocuparea de teritorii, care a provocat moartea a mii de persoane şi a obligat milioane de oameni să-şi părăsească

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ministrul de Interne: Germania ar trebui să încheie o înțelegere cu talibanii pentru a facilita DEPORTAREA imigranților afgani

Redacția

Cum va reacționa NATO în cazul în care Rusia va ataca Ucraina cu rachete nucleare. Stoltenberg: „Asta va schimba fundamental natura conflictului. Vor fi consecinţe severe”

Redacția

A reizbucnit Incendiul produs la sediul Parlamentului Africii de Sud din Cape Town. Clădirea are o vechime de 130 de ani

Redacția
Încarcă...