RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Posibilă grevă generală în educație – sindicatele amenință că școala nu va începe pe 3 ianuarie și că mediile pe semestrul I vor rămâne neîncheiate, dacă nu primesc creșterile salariale

„Există cele mai mari șanse” ca școala să nu se reia pe 3 ianuarie 2022 (pentru elevii de gimnaziu și liceu – n.r.), dacă drepturile salariale promise profesorilor nu vor fi acordate, a declarat liderul Federației sindicale „Spiru Haret”, Marius Nistor. Potrivit acestuia, profesorii intenționează în continuare să înceapă greva generală și să lase mediile neîncheiate pe semestrul I.

Declarațiile vin în contextul în care noul proiect de ordonanță de guvern, aflat acum în discuție, prevede că de la „data de 1 ianuarie 2022, salariile de bază se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre salariul de bază prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare pentru anul 2022 şi cele din luna decembrie 2021”, după ce forma proiectului precedentă prevedea că salariile profesorilor vor fi înghețate în 2022.

Nistor acuză însă că această pătrime prevăzută este o „șmecherie” care se traduce într-o creștere medie de 50 de lei.

„Nu accept să fiu prostit în față, nu vom opri acțiunile de protest anunțate. Pătrimea oferită este o pătrime din diferenta salarială 2021 față de 2022. Deci nu vorbim de o creștere salarială de 8%, ci de 4% în medie,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Serbia expulzează o doctoriţă croată căsătorită cu un sârb: ar fi o ameninţare de securitate / „Cum poţi să-ţi împachetezi o viaţă într-o săptămână?”

Redacția

Șoferul care a ucis 35 de persoane după ce a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în China,  a fost condamnat la moarte

Redacția

Precizările Ministerul Educației și Cercetării cu privire la posibilitatea de înghețare a anului școlar

Redacția
Încarcă...