Elena Lasconi, candidata USR care a reușit să se claseze pe locul doi în scrutinul anulat anul trecut, a trecut printr-o serie de schimbări în viața sa profesională. De la rolul de jurnalist a ajuns lider de partid și primar.
FOTO Inquam Photos
Șefa și candidata USR, Elena Lasconi, și-a depus din nou candidatura la prezidențiale, în ciuda faptului cǎ unii membri ai USR îl susțin, asumat sau nu, pe Nicușor Dan, care poate câștiga și din votul simpatizanților formațiunii politice.
De altfel, chiar în ziua depunerii candidaturii vicepreședintele USR, Allen Coliban, a transmis pe pagina sa de Facebook că Elena Lasconi ar trebui să își retragă candidatura. Mai apoi REPER, partid rupt din USR, a cerut retragerea sa de către partid.
Pregătire
Elena Lasconi a absolvit liceul la Colegiul Pedagogic Național „Sabin Drăgoi” din Deva în 1990 și este economist licențiat al ASE București în profilul economic managementul turismului și comerțului.
În 1999, a absolvit BBC School of Television, iar în 2007 a devenit evaluator al competențelor profesionale, certificat de Centrul Național pentru Formarea și Îmbunătățirea Antrenorilor (CNFPA). Din 2019 până în 2020, Lasconi a urmat cursuri la Bruxelles și în România,
» Citește continuarea pe pagina autorului


