Polonia și-a propus să capete supremația militară pe continentul european, bazându-se pe mai multe contracte consistente.
Conducerea partidului de la putere, Lege şi Justiţie (PiS), a anunțat recent că Polonia va deține cea mai puternică armată din Europa, în decurs de doi ani, ca urmare procesului extins de modernizare a dotării existente și a întăririi masive a trupelor.
De la începutul războiului în Ucraina, armata a devenit una dintre cele mai importante teme de discuție în Polonia, țară care se pregătește pentru riscul extinderii conflictului la granița sa.
„Armata poloneză trebuie să fie atât de puternică, încât nici să nu fie nevoită să lupte datorită forței sale”, spunea premierul Mateusz Morawiecki, în noiembrie, la sărbătorirea independenței față de Uniunea Sovietică, potrivit spotmedia.ro.
El a promis că țara va avea „cele mai pașnice forțe din Europa”.
„Vrem pace și dacă asta vrem, trebuie să ne pregătim de război – iar pentru asta întărim armata poloneză, spre deosebire de cei care au guvernat până în 2015”, a subliniat ministrul Apărării, Mariusz Błaszczak.
Cele mai puternice armate din Europa – după cea a Rusiei – sunt acum cele din Marea Britanie,
» Citește continuarea pe pagina autorului


