RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Iași

Pe fondul nemulțumirilor naționale despre taxe și impozite, Ilie Bolojan vine la Iași 

Premierul Ilie Bolojan se va afla mâine la Iași, într-o vizită care survine intrării în vigoare a măsurilor de austeritate – de la majorarea TVA, până la creșterea impozitelor și taxelor locale (modificarea Codului Fiscal).  

Printre altele, prim-ministrul se va întâlni cu primarii din județ, discuții care au loc pe fondul reformei administrative, proiectul unei legi privind restrângerea bugetelor și personalului din primării aflându-se în acest moment în dezbatere publică. 

De asemenea, vizita premierului Bolojan la Iași vine înaintea discutării și adoptării bugetului pe anul în curs, care ar urma să fie supus votului Parlamentului până la sfârșitul lunii februarie. Întâlnirea premierului cu primarii ieșeni va avea loc la Palatul Culturii, vineri la amiază. 

Ilie Bolojan a fost ultima dată în Iași în august, la câteva zile după inundațiile catastrofale de pe Bistrița, care au devastat localități din județele Suceava și Neamț. După ce a vizitat localitățile respective, premierul s-a oprit pentru câteva ore la Iași, de unde și-a continuat drumul spre Chișinău. 

  

Ziarul de Iași 

Related posts

Pericol pe ruta Pașcani – Iași: Șofer de maxi-taxi surprins scriind mesaje la volan

Redacția

Arhiepiscopia Iașilor are 1191 preoţi şi 450 de şantiere. A desfășurat activități caritabile de peste 40 de milioane de lei în 2023

Redacția

Expoziţia cu păpuşi gonflabile şi mesaje deocheate din curtea unui ginecolog din județul Iaşi. Ce planuri are bărbatul: “Eu dorm într-un sicriu”

Redacția
Încarcă...