News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Partidul cancelarului austriac Karl Nehammer, anchetat pentru o presupusă fraudare a fondurilor de la companii și firme de stat

OVP, partidul condus de cancelarul austriac Karl Nehammer, este anchetat de procurori pentru o presupusă afacere ce implică presa de partid, scrie publicația Der Standard. Mai precis, ancheta vizează faptul că unele instituții și companii de stat au cumpărat reclamă în presa deținută de OVP la prețuri de sute de ori mai mare decât cele normale.

Dosarul a plecat de la o plângere anonimă, a fost continuat cu un audit al Curții de conturi, iar acum procuratura din Viena investighează cazul.

Procurorii suspectează că partidul OVP câștigă sume de bani din deturnarea fondurilor plătite pentru reclamă în propriile organe de presă.

Ziarul Der Standard susține că instituțiile de stat, controlate de OVP, plăteau reclama în ziarele partidului OVP la prețuri de 300 de ori mai mari decât prețul pieței.

  

Nina Busse

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Unele orașe vor fi mult prea călduroase pentru a găzdui Olimpiada din 2050. Chiar și cele care au mai făcut acest lucru (Analiză CNN)

Redacția

Florin Cîţu, înainte de alegerea nouului preşedinte al formaţiunii: PNL o să fie mai unit ca niciodată după ziua de azi. O să fie un Congres organizat impecabil

Redacția

Simona Halep explică eșecul de la Roland Garros, vorbind despre un atac de panică: Se poate să fi pus prea multă presiune pe mine, accidentările de anul trecut, poate creierul a intrat în panică/ Nu sunt speriată, mâine o să fiu mai puternică decât azi

Redacția
Încarcă...