News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ovidiu Raețchi, ambasadorul României la Tokyo: „Numeroși români au cariere și reușite impresionante în Japonia” INTERVIU

Relațiile bilaterale între România și Japonia sunt într-o creștere fără precedent. În plus, numeroși români au cariere la vârf în Japonia. O spune, într-un interviu exclusiv pentru ”Adevărul”, Ovidiu Raețchi, ambasadorul României în Japonia.

Ovidiu Raețchi, un reputat expert în relații internaționale FOTO arhiva personală

Ovidiu Raețchi, un reputat expert în relații internaționale FOTO arhiva personală

Japonia este deja unul dintre principalii parteneri economici asiatici ai țării noastre şi cel mai mare investitor din Asia, companiile nipone fiind implicate în modernizarea infrastructurii strategice, în modernizarea facilităților energetice sau în industrii de vârf, cum ar fi industria auto.

  

Iar românii se bucură de multe aprecieri în Japonia, în toate domeniile în care activează. Perspectivele pentru viitor sunt foarte bune, fiind multiple domenii cu mare potențial de creștere în colaborarea economică dintre România și Japonia.

Ovidiu Raețchi a fost acreditat ambasador al României în Japonia pe 27 iunie 2024, de președintele României, Klaus Iohannis. Și-a prezentat copiile scrisorilor de acreditare la MAE japonez pe 30 septembrie 2024. Iar pe 13 noiembrie 2024 a avut onoarea de a își prezenta scrisorile de acreditare Majestății Sale Naruhito, Împăratul Japoniei.

Un expert de top în relații internaționale, ambasadorul Ovidiu Raețchi este doctor în istorie (Facultatea de Istorie a Universității București) și doctor în științe politice (SNSPA).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Accident cu o victimă într-o comună din judeţul Neamţ

Redacția

Fabrica Ford Otosan din Craiova are un nou director

Redacția

Ciprian Ciucu își anunță candidatura pentru prim-vicepreședinția PNL înaintea Congresului Extraordinar

Redacția
Încarcă...