PNL stă iar pe un butoi cu pulbere. Prim-vicepreşedinţii, mai mulţi vicepreşedinţi, dar şi peste jumătate dintre liderii de organizaţii s-au coalizat şi i-au cerut demisia şefului PNL, potrivit informaţiilor „Adevărul”, sub pretextul că ar trage în jos partidul şi că ar crea o stare conflictuală în interiorul Coaliţiei, în momentul în care iese cu decizii de măsuri care nu ar fi agreate în forurile statutare.
Trei dintre prim-vicepreşedinţii PNL – Lucian Bode, Rareş Bogdan şi Iulian Dumitrescu – sunt fermi pe poziţie, pe tema înlăturării, în timp ce al patrulea, Gheorghe Flutur, a dat semne că nu s-ar ralia, însă până la urmă a fost convins, susţin surse liberale din tabăra celor revoltaţi. În ceea ce priveşte facţiunile implicate în tot procesul de înlăturare, demersului prim-vicepreşedinţilor i s-au alăturat aproape toţi liderii de filială care l-au susţinut pe Orban la Congres, reprezentanţi ai zonei neutre din partid, cum sunt Dan Motreanu sau Ilie Bolojan, dar şi din fosta „echipa câştigătoare”, fie că din jurul lui Iulian Dumitrescu (organizaţii ca Prahova, Teleorman, Ilfov, Călăraşi, Galaţi), fie din apropierea taberei Bode-Rareş Bogdan (Sălaj, Cluj, Sibiu etc.), susţin surse liberale. De exemplu, foştii susţinători ai lui Orban sunt deranjaţi că Florin Cîţu le-ar fi scos toţi oamenii din funcţiile guvernamentale.
» Citește continuarea pe pagina autorului


