News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Nicolae Ciucă cere prelungirea termenului pentru PNRR cu cel puţin doi ani

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, propune prelungirea termenului pentru Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă cu cel puţin doi ani.

Nicolae Ciucă, președintele PNL

Nicolae Ciucă, președintele PNL

El a fost întrebat, joi, după ce a participat la Summitul PPE, dacă a discutat cu preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, despre suspendarea plăţii a treia din PNRR şi dacă are de gând să răspundă apelului premierului Marcel Ciolacu de a lua o decizie politică în ceea ce priveşte impozitarea IMM-urilor şi în problema sinecurilor din consiliile de administraţie, scrie Agerpres.

  

“Nu am avut timpul necesar să discutăm în detaliu aceste subiecte. Au fost discutate subiectele de principiu, iar în acest moment se discută politic nevoia de revedere a planurilor de redresare şi rezilienţă NextGenerationEU, ţinând cont de faptul că faţă de 2021, când a fost luată decizia pentru punerea în aplicare a acestor planuri, astăzi situaţia este total diferită şi în perioada următoare sunt mai multe ţări care solicită revederea anumitor ţinte şi jaloane şi România poate şi eu sunt convins că va face acest demers, cel puţin pentru mine ca lider al Partidului Naţional Liberal în calitate de candidat la Preşedinţie şi dacă voi reuşi să ajung să fiu ales de către români voi solicita inclusiv prelungirea termenului pentru PNRR cu cel puţin doi ani”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

​Business report ​Polițiști acuzați că luau pizza și porții de mâncare de la curierii din trafic. Afectat de praf și oboseală, Dorneanu a încasat sporuri de 250.000 lei. “Am dreptul să-mi curm suferința”. Megaproiectul Sectorul 0 Mogoșoaia

Redacția

Scandal în POT. Cine este deputatul care și-a anunțat demisia. Reacția vehementă a partidului: „O victimă a sistemului mafiot”

Redacția

Prețuri în România: Ford Kuga facelift, de la 30.300 de euro

Redacția
Încarcă...