News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ministrul ungar de Externe, în Republika Srpska pentru a acorda regiunii secesioniste 35 de milioane de euro pentru dezvoltare / Dodik, liderul sârbilor bosniaci: Nu ne vom alătura sancțiunilor anti-rusești, în ciuda presiunilor UE și SUA

Republika Srpska (una dintre cele două entități ale Bosniei și Herțegovinei) nu va impune sancțiuni Rusiei, în ciuda presiunilor din partea Statelor Unite și a Uniunii Europene, a declarat un oficial de rang înalt, relatează TASS.

„Trebuie să acționăm în interesul poporului nostru, iar noi [Republika Srpska] nu avem posibilitatea de a ne alătura pachetului de sancțiuni împotriva Federației Ruse, în ciuda așteptărilor auzite din partea Uniunii Europene și a Statelor Unite”, a declarat vineri membrul sârb al președinției Bosniei și Herțegovinei, Milorad Dodik, la o conferință de presă comună cu ministrul ungar al afacerilor externe și comerțului, Peter Szijjarto.

La 3 iunie, Consiliul UE a adoptat cel de-al șaselea pachet de sancțiuni împotriva Federației Ruse, inclusiv un embargo amânat asupra livrărilor maritime de petrol și produse petroliere din Rusia. Interdicția privind livrările maritime de petrol a fost amânată până la începutul lunii decembrie, iar pentru produsele petroliere – până în februarie 2023.

Context

  

În urma promisiunii Ungariei de a aloca un total de 100 de milioane de euro pentru Republika Srpska, ministrul ungar de externe Péter Szijjártó a venit vineri în Bosnia pentru a da curs primei runde,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

VIDEO Volodimir Zelenski, mesaj în limba rusă: ”Omul de la Kremlin este evident foarte speriat şi probabil că se ascunde undeva”/ ”Ucraina va proteja Europa de orice forţe ruseşti, nu contează cine le comandă”

Redacția

Sentința în procesul în care jurații l-au declarat vinovat pe Donald Trump pentru 34 de capete de acuzare, amânată pentru septembrie / Sentința era programată pentru 11 iulie / Amânarea vine în urma deciziei Curții Supreme privind „imunitatea parțială”

Redacția

Farul a câştigat şi returul cu Flora Tallinn şi s-a calificat în play-off-ul Conference League

Redacția
Încarcă...