News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ministrul Bogdan Aurescu a deschis reuniunea „Black Sea Security”, organizată în premieră în România

UPDATE –  În discursul său, ministrul Aurescu a precizat că evenimentul reprezintă o premieră pentru România şi un eveniment rar întâlnit în acţiunea externă a Congresului SUA. 

„Pe lângă semnificaţia deosebită a aniversării unui sfert de secol de Parteneriat Strategic, discuţiile de astăzi au fost foarte importante din mai multe perspective. În primul rând, pentru că au reflectat sprijinul solid şi bi-partizan al membrilor Congresului SUA pentru securitatea şi stabilitatea regiunii Mării Negre. În al doilea rând, au reflectat interesul particular pentru acest subiect al membrilor Congresului american, care au competenţe şi atribuţii multiple în aprobarea iniţiativelor legislative cu impact pentru prezenţa Statelor Unite, inclusiv pentru prezenţa militară a Statelor Unite în Europa.

În al treilea rând, discuţiile noastre intervin chiar după finalul Summitului NATO de la Madrid, care a fost unul istoric şi care a adoptat, după cum ştiţi deja, decizii majore pentru consolidarea posturii de descurajare şi apărare pe Flancul Estic, văzută acum ca un tot unitar, de la Marea Baltică la Marea Neagră. (…) Astăzi am discutat pe larg despre aspectele strategice legate de Marea Neagră, am insistat pentru menţinerea unităţii transatlantice, a solidarităţii, a acţiunii noastre comune ca aliaţi în faţa unei ameninţări crescute a Federaţiei Ruse,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Meritele medicilor vor fi răsplătite

Redacția

Codrin Ştefănescu anunţă că Alianța Pentru Patrie va depune plângere penală pe legile justiţiei. Îl acuză pe ministrul Justiției de „trădare”

Redacția

SUA, Regatul Unit, Germania şi Franţa s-au declarat îngrijorate de activităţile nucleare ale Iranului și cer guvernului de la Teheran să revină la negocieri

Redacția
Încarcă...