News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu euro, dar a crescut față de dolarul american

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu euro, dar a crescut față de dolarul american

Cursul euro a depășit 5 lei. Sursă foto: Dreamstime.com

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,1036 lei, în creștere cu 0,45 bani (+0,09%) față de cotația precedentă, de 5,0991 lei, informează Agerpres.

În schimb, leul a câștigat teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5335 lei, în scădere cu 5,59 bani (-1,22%), comparativ cu marți, când s-a situat la 4,5894 lei.

  

Moneda națională s-a apreciat și în raport cu francul elvețian, calculat de BNR la 5,4412 lei, în scădere cu 1,56 bani (-0,28%), față de 5,4568 lei, cotația anterioară.

Gramul de aur s-a ieftinit până la valoarea de 471,3738 lei, de la 480,3618 lei, în ședința precedentă.

Săptămâna trecută, euro a avut trei zile consecutive de creștere

Banca Națională a României a afișat luni un curs de 5,0993 lei pentru un euro, în scădere cu 0.0172 lei (0.34 %) față de vineri, când a fost 5,1165 lei. Astfel, este a doua zi de scădere pentru euro, după cea de vineri. Săptămâna trecută, euro a avut trei zile consecutive de creștere,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Grindeanu: Timp de 30 de ani, statul a rămas dator cetăţeanului român pentru lipsa infrastructurii de transport

Redacția

Au crescut tarifele pentru permisul de conducere și certificatul de înmatriculare

Redacția

Reacția gimnastei Jordan Chiles după ce TAS i-a luat medalia de bronz: Renunț la rețelele sociale pentru sănătatea mea mintală

Redacția
Încarcă...