News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Legea anti-fugari, adoptată de Parlament. Gorghiu: Lipsa inițiativei ar fi avut consecințe grave

Parlamentul a adoptat proiectul de lege care prevede introducerea unei pedepse suplimentare în cazul fugarilor. Ministrul Justiției a afirmat că lipsa adoptării inițiativei ar fi adus consecințe grave, subminând încrederea cetățenilor în justiția românească. Legea merge la promulgare. 

Legea inițiată de Ministerul Justiției merge la promulgare FOTO Inquam Photos

Legea inițiată de Ministerul Justiției merge la promulgare FOTO Inquam Photos

„Important este că după ce va intra în vigoare, fugarilor li se va adăuga o nouă pedeapsă la cea existentă, anume între 6 luni și 3 ani, pentru o infracțiune asimilată celei de evadare. Persoanele condamnate la pedeapsa detențiunii pe viață, care nu se predau autorităților în termen de 7 zile, vor fi pedepsite cu această sancțiune. Legea este una foarte bună, mai ales în contextul în care sunt anumite persoane care găsesc tot felul de tertipuri pentru a nu-și executa pedepsele în sistemul penitenciar din România. Dacă nu am fi adoptat legea, am fi permis în continuare astfel de comportamente, probabil că unii ar fi considerat că le încurajăm, lucru care ar fi avut consecințe grave”, a transmis Alina Gorghiu.  

  

Potrivit ministrului, „conduita celor care fug din țară subminează încrederea publicului în justiția din România și în lege”.

„Se pune o presiune extraordinară pe instituțiile statului,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Alin Nica ar putea fi schimbat de la conducerea organizației PNL Timiș. Liberalul a criticat alianța cu PSD

Redacția

Primăria Capitalei întocmește lista cetățenilor cu obligații militare: vizați sunt toți bărbații până în 35 de ani

Redacția

Ministrul Daniel David: „Vom avea titularizare în 2026” / Concursul de titularizare este blocat de legea Bolojan

Redacția
Încarcă...