News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Kremlinul și manualul de dezinformare: Franța și „mafia europeană”, acuzate de interferențe în alegerile românești

Episodul acuzațiilor aduse de Pavel Durov, cofondatorul Telegram, care este anchetat sub control judiciar în Franța, cu privire la alegerile din România este scos din manualul de dezinformare al Kremlinului, arată portalul UE care combate propaganda rusă.

Colaj realizat de echipa EU vs Diinfo. FOTO: Eu vs Disinfo

Colaj realizat de echipa EU vs Diinfo. FOTO: Eu vs Disinfo

Portalul Comisiei Europene care combate dezinformarea pro-Kremlin – EU vs Disinfo – a publicat o analiză despre modul în care a fost reflectat rezultatul alegerilor din România în ecosistemul rusesc de propagandă.

  

„Săptămâna trecută a circulat o narațiune nouă, dar familiară, menită să discrediteze alegerile democratice din România și să stârnească neîncrederea în instituțiile europene. Potrivit unei narațiuni recente de dezinformare, serviciile de informații ale Franței au „fraudat” cumva alegerile din România pentru a-l bloca pe candidatul de extremă dreapta la președinție, George Simion, totul sub ochiul vigilent al așa-numitei „mafii europene”” – se arată în analiza citată.

Povestea, amplificată de platformele pro-Kremlin, susține în mod fals că fondatorul Telegram, Pavel Durov, a dezvăluit un complot al serviciilor secrete franceze de a cenzura vocile opoziției românești – și că această cenzură a făcut cadou elitelor alegerile furate.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Un tânăr din Vînători-Neamţ a spart, cu lopata, luneta și pabrizul unei mașini duse în service

Redacția

Israel: Coaliția de guvernare condusă de premierul Benjamin Netanyahu adoptă în primă lectură proiectul care restrânge puterile justiției. Opoziția protestează vehement. Zeci de mii de demonstranți în stradă la Ierusalim

Redacția

Cod roşu de ploi torenţiale şi furtuni, în judeţele Olt şi Dolj

Redacția
Încarcă...