News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Israelul exclude orice negociere cu Iranul şi promite continuarea bombardamentelor până la neutralizarea programului nuclear iranian şi a stocurilor iraniene de rachete balistice

Ministrul israelian de externe, Gideon Saar, a declarat miercuri că nu ţara sa nu va negocia cu Iranul şi că Israelul va continua campania de bombardamente lansată vineri asupra Iranului până la atingerea obiectivelor, respectiv neutralizarea programului nuclear iranian şi a stocurilor iraniene de rachete balistice, relatează agenţia de știri EFE.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –

„Nu vor exista negocieri. Operaţiunea va continua până când ne vom atinge obiectivele”, a indicat ministrul israelian la o întâlnire „de informare” cu zeci de ambasadori străini, desfăşurată la locul unde o rachetă iraniană a provocat moartea a opt persoane în localitatea Bat Yam, la sud de Tel Aviv.

În acest timp, ambasadorul Iranului la ONU, Ali Bahreini, a exclus la rândul său ideea ca ţara sa să renunţe la programul de îmbogăţire a uraniului, despre care a susţinut că „are obiective exclusiv paşnice”.

  

Pe de altă parte, ambasadorul iranian a cerut comunităţii internaţionale să exercite presiuni asupra Israelului pentru a nu mai ataca instalaţiile nucleare ale Iranului, dat fiind riscul unor emisii radioactive ce ar putea depăşi graniţele acestei ţări.

El a negat că uzina de îmbogăţire a uraniului de la Natanz ar fi suferit daune semnificative,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

G4Media.ro le urează Paște Fericit românilor care celebrează azi Învierea Domnului!

Redacția

Vânzătoare amendată în magazin pe motiv că nu își poate justifica deplasarea

Redacția

Clubul Hermannstadt, primul mesaj după suspendarea pe care a primit-o Valentin Țicu

Redacția
Încarcă...