News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Iohannis a avut o întâlnire cu Zelenski, von der Leyen şi vicepremierul bulgar, la New York

Preşedintele Klaus Iohannis a avut, miercuri, o întâlnire cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen şi vicepremierul bulgar, Mariya Gabriel, potrivit Agerpres.

 Klaus Iohannis la Adunarea Generală a ONU. FOTO Administrația Prezidențială

Klaus Iohannis la Adunarea Generală a ONU. FOTO Administrația Prezidențială

Întâlnirea vadrilaterală Iohannis – Zelenski – von der Leyen şi vicepremierul bulgar a avut loc în contextul participării acestora la Adunarea Generală a ONU. 

  

„Suntem chemați acum să luăm măsuri decisive pentru generațiile viitoare”

Amintim că, miercuri, președintele României , Klaus Iohannis, a afirmat în cadrul intervenției la cea de-a 78-a sesiune a Adunării Generale a Organizației Națțiunilor Unite că regiunea Mării Negre necesită mai multă atenție la nivel global, având importanță strategică pentru securitatea transatlantică.

„Lumea, așa cum o știm, trece prin transformări rapide și profunde sub impactul atâtor provocări cărora umanitatea trebuie să le facă față. În același timp, în pofida acestui context foarte dificil, continuăm să ne apărăm valorile fundamentale, Carta ONU și multilateratismul eficient! Deciziile noastre sunt esențiale pentru viitorul omenirii. Noi, liderii, suntem chemați acum să luăm măsuri decisive pentru generațiile viitoare, în spirit de solidaritate și de responsabilitate comună, precum și să susținem ordinea internațională bazată pe reguli și respectarea deplină a dreptului internațional”, 

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cine sunt parlamentarii Alianței „Întâi România” și care este scopul ei: „Practica asta a mai fost folosită pentru a mai răsturna majoritățile”

Redacția

Un cameraman Al-Jazeera a fost ucis în Khan Younis, iar un alt jurnalist a fost rănit

Redacția

Proiect: Agențiile de turism vor încasa 40 de euro pentru fiecare turist străin / Schema de ajutor ar fi valabilă până la sfârșitul anului

Redacția
Încarcă...