RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Indemnizații reduse la Consiliul de Administrație al Romsilva cu peste 50%. „Am avut situații cu un singur candidat pe o poziție”

Diana Buzoianu, ministra Mediului, anunță că au fost semnate contracte de mandat pentru patru noi membri ai Consiliului de Administrație al Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva. Indemnizația a fost redusă de la 12.500 lei brut la 5.000 lei brut.

Diana Buzoianu Foto: Mediafax/Andreea Alexandru

Diana Buzoianu Foto: Mediafax/Andreea Alexandru

„Este normală reducerea semnificativă a indemnizației lunare pentru membrii CA ținând cont de realitatea financiară a Romsilva și de standardele de eficiență și echitate pe care vrem să le introducem în cheltuirea banului public. Reamintesc că profitul brut al Regiei s-a prăbușit cu 80-90% în 2024 față de 2023 și 2022. Regia se află într-o situație critică, trebuie numit urgent un director general interimar și implementate reformele necesare. Vreau să avem o activitate corectă și transparentă în această instituție, al cărei principal obiectiv trebuie să fie gestionarea pădurilor României, nu administrarea unui hotel în centrul Bucureștiului cu un număr de camere cât numărul de directori”, a declarat Diana Buzoianu, într-un comunicat.

  

Contractele de mandat pentru cei patru noi membri ai CA al Romsilva au fost modificate la propunerea ministrului Mediului și au primit avizul Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Poliţiştii din județul Iași au reţinut, în câteva ore, 21 de premise de conducere

Redacția

VIDEO Charles Michel, la întâlnirea cu Iohannis: „Vă felicit pentru paşii importanţi făcuţi privind aderarea la Spaţiul Schengen”

Redacția

Donald Trump a anunțat pe cine a ales să conducă Rezerva Federală, cea mai puternică bancă din lume

Redacția
Încarcă...