Regenerarea urbană presupune recuperarea terenurilor care au aparţinut odată comunităţii, a atras atenţia, joi, primarul Ciprian Ciucu.
„În sectorul 6, regenerarea urbană înseamnă a recupera în special terenurile care au aparţinut odată comunităţii şi au dispărut din utilizarea publică a sectorului şi vorbim în special despre construcţii ilegale – că sunt garaje care au fost construite ilegal sau chiar centre comerciale pe care a trebuit să le demolăm -, înseamnă recuperare de terenuri care au fost uitate de autorităţile publice de-a lungul anilor şi acolo s-a adunat mizerie, stufăriş (…), înseamnă identificarea şi recuperarea unor terenuri mari, industriale, de zeci de kilometri pătraţi câteodată, pe care le putem reorganiza pentru a da funcţiuni pentru sport, petrecerea timpului liber, promenadă şi astfel de lucruri care să ducă la creşterea calităţii vieţii oamenilor”, a spus Ciprian Ciucu la o dezbatere despre regenerarea urbană.
El a precizat că autoritatea locală a acţionat pe trei paliere până în prezent.
„Am identificat şi terenuri care erau efectiv uitate, era clar regimul de proprietate, am identificat construcţiile ilegale şi le-am demolat şi am venit cu tot cu zone verzi peste ele şi suntem în discuţii cu diferitele ministere care au încă proiect în Bucureşti şi în sectorul 6 pentru a ne ceda administrarea sau a închiria aceste terenuri,
» Citește continuarea pe pagina autorului


