News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Impozitul pe dividende crește la 10%, după ce în iulie Guvernul spunea că „nu intră în planurile sale” așa ceva

Profituri, bani, antreprenori. Credit: Anna Omelchenko / Panthermedia / Profimedia

Profituri, bani, antreprenori. Credit: Anna Omelchenko / Panthermedia / Profimedia

Guvernul propune, prin Ordonanța trenuleț, majorarea taxării dividendelor de la 8 la 10%, deși în iulie negau existența discuțiilor pe acest subiect. Mai mult, în variantele de lucru ale Ordonanței care au apărut în presă, măsura nu era pomenită.

În iulie 2024, Finanțele au venit cu un comunicat de presă după ce apăruse informația privind creșterea impozitului pe dividende la 10%, declarând:  „Referitor la informațiile apãrute în spațiul public cu privire la intenția Guvernului de a majora taxe și impozite, precum și de a elimina anumite facilitãți fiscale, Ministerul Finanțelor precizeazã cã informațiile prezentate provin dintr-un document vechi de lucru și nu reprezintã planurile actuale ale Guvernului.

  

În acest moment, Ministerul Finanțelor se aflã în dialog cu reprezentanții Comisiei Europene, pentru a identifica cele mai bune soluții care sã ducã la dezvoltarea economicã, precum și la alinierea la principiile economice asumate ca membru al UE, fãrã însã a fi stabilite un set de mãsuri care sã facã obiectul unei reforme fiscale.

De asemenea, precizãm faptul cã orice schimbare fiscalã semnificativã va fi anunțatã oficial și va face obiectul unor dezbateri publice cu mediul de afaceri și societatea civilã înainte de a fi adoptatã în Guvern”,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Moldova, între isteria pro-rusă şi monotonia drumului european / A început numărătoarea inversă până la alegerile cruciale din 28 septembrie

Redacția

Rusia și-a dublat numărul de nave în Marea Neagră / Posibile atacuri cu rachete

Redacția

ANAF aplică impozitul de 70% atunci când nu știe de unde ai avut venituri / Dan Manolescu: Au început să apară controale, dar pentru sume mici

Redacția
Încarcă...