News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Igor Grosu: Republica Moldova, un exemplu de leadership feminin pentru multe ţări şi instituţii

Republica Moldova poate oferi un exemplu de leadership feminin la cele mai înalte niveluri în stat pentru multe ţări, dar şi instituţii internaţionale, a declarat, marţi, preşedintele Parlamentului de la Chişinău, Igor Grosu.

Igor Grosu a participat la Conferința internațională din Parlamentul României FOTO Arhivă

Igor Grosu a participat la Conferința internațională din Parlamentul României FOTO Arhivă

  „Acum un an aici, la Bucureşti, în numele Republicii Moldova, exprimam gratitudinea pentru sprijinul frăţesc pe care România ni l-a acordat în pandemie. Dar, astăzi, încercări şi mai mari s-au abătut peste regiunea noastră, în imediata noastră vecinătate. Agresiunea Rusiei în Ucraina pune la grea încercare întregul sistem de securitate internaţională. A declanşat o serie de crize de ordin energetic, economic, umanitar cărora trebuie să le facem faţă cu toţi. Aceste crize ne arată cine ne sunt prietenii adevăraţi şi cine falşi. Şi noi o spunem de fiecare dată cu voce tare, nu în şoaptă cum o făceau alţii: Mulţumim România pentru sprijinul dezinteresat, pentru donaţii, pentru gaze, pentru lumină, pentru că putem reuşi, în mod practic, să ne conectăm la Europa”, a afirmat Grosu, la Conferinţa internaţională “Femeile parlamentar din România şi promovarea egalităţii de gen ca angajament naţional”, organizată de Senat.

  

El a subliniat că a venit,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Prima reacție a unui oficial român după capturarea lui Maduro. Bolojan: „Ne uităm cu atenție la ce se întâmplă în Venezuela”

Redacția

Preț special pentru modelul electric Puma Gen-E, produs la Craiova

Redacția

Aproape 15.000 de români n-au avut bani să-și plătească taxele / Cum i-a ajutat ANAF

Redacția
Încarcă...