News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul lansează reforma companiilor de stat: „Grupul de consultanți urmează să fie constituit în momentul în care componența lui va fi clară”

Guvernul României a adoptat, în ședința de joi, 24 iulie, memorandumul privind constituirea unui grup de lucru interministerial dedicat reformei întreprinderilor publice.

Grupul de lucru va acționa etapizat și va raporta în permanență premierului. FOTO: Guvernul României

Grupul de lucru va acționa etapizat și va raporta în permanență premierului. FOTO: Guvernul României

Grupul de lucru va fi coordonat de vicepremierul Dragoș Anastasiu și va include alți doi vicepremieri, printre care Marian Neacșu, precum și reprezentanți ai mai multor ministere-cheie: Finanțe, Economie, Transporturi, Energie, Mediu, Sănătate, Justiție, Digitalizare și Secretariatul General al Guvernului, a anunțat purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, într-o conferință de presă la Palatul Victoria.

  

Nu este același grup cu cel de consultanți privați

Ioana Dogioiu a precizat că acest memorandum nu face referire la grupul de experți privați despre care s-a vorbit anterior.

„Grupul de consultanţi urmează să fie constituit după aceea, în momentul în care componenţa lui va fi clară. (…) În memorandumul adoptat astăzi nu este cuprins acest grup de experţi. Grupul de experţi va funcţiona, atunci când va funcţiona, pe lângă acest grup de lucru constituit astăzi, prin acest memorandum. Dar memorandumul nu face nicio trimitere expresă la el”, a explicat ea, potrivit Agerpres.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Alexandru Muraru îl atacă dur pe George Simion după ce acesta a cerut protecția statului: „Un huligan care vrea să fie tratat ca un demnitar”

Redacția

Noua doctrină maritimă a Rusiei, promulgată duminică de Putin, clasifică acțiunile SUA și NATO drept amenințări la adresa securității

Redacția

Centrala nucleară de la Cernavodă asigură o treime din producţia naţională de energie, deși de regulă produce maxim 20% / România importă circa 1000 de MW

Redacția
Încarcă...